Buďte na internetu obezřetní a naučte se bránit před ransomwarem

Vyděračské viry jsou poměrně oblíbeným prostředkem počítačových pirátů, jak se dostat k penězům. Nenápadná skulinka v zabezpečení nebo nedostatečná ostražitost vás může přijít pěkně draho. Jak se proti těmto druhům útoků bránit?

Ransomware je pěkně zákeřný virus

Vydračský virus WannaCry byl na světě pouze několik hodin a zvládl nakazit více jak 200 000 počítačů ve 150 zemích světa. Napadení nebyly pouze obyčejní lidé, ale také univerzity, společnosti, nemocnice a další. Jedná se o první ransomware, který byl takto silný. Abyste se dostali ke svým datům na poškozeném zařízení, museli jste zaplatit výkupné, které váš přišlo v přepočtu na 7300 Kč. To už je celkem slušná sumička ne? Navíc je patrné, že se nejedná o náhodný útok, ale že podobných virusů bude jen přibývat. Jedná se totiž o jednoduchý způsob, jak přijít k penězům. Obrana je přitom jednoduchá.

Jak se bránit proti tomuto útoku

Obrana je vcelku jednoduchá. Stačí dodržovat základní bezpečnostní pravidla na internetu. Ve většině případů si za problémy s virem mohou sami uživatelé. Pustí si ho totiž do systému sami. Vir následně uzamkne počítač a požaduje výkupné. Pro bezpečnost neotvírejte přílohy emailů, pokud nevíte kdo je poslal či se vám z nějakého důvodu nezdá jejich původ. Samozřejmostí je pak pravidelná aktualizace systému, která znesnadňuje pirátům jejich práci. Zapomenout nesmíme ani na aktualizovaný antivirový program, který také může splnit velkou službu a ochránit váš počítač. Nakonec se vždy vyplatí zálohovat svá data. Objevili se i případy, kdy bylo výkupné zaplaceno, ale počítač se neodviroval. Je nutné tedy zálohovat svá data na externím disku či jiném mediu, které však není k počítači připojeno 24 hodin denně. Snižuje se tak možnost nakažení i tohoto zařízení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *