Jak je na tom české zdravotnictví po stránce IT?

IT dokáže zjednodušit opakující se procesy a ušetřit velké množství času. Využít se dá i v lékařství. Jak je na tom české zdravotnictví aktuálně?

Jsou obory, kde je lidí přebytek. A poté jsou tu taková odvětví, kde je neustále hlad po nových pracovnících. Velice žádaní jsou především lékaři, kterých je v některých oblastech akutní nedostatek. Může tento problém pomoct vyřešit kvalitní IT řešení?

Počítače jsou běžné

V moderní medicíně pomáhá celá řada technologií. A to nejen těch drahých, ale i běžných a často dostupných i v domácnostech. Základem každé lékařské je dnes počítač. Bez toho se neobejde už nikdo. Není to ale tak dávno, kdy tomu tak ještě nebylo. Například v roce 2016 mělo počítače v ordinaci pouze 93 % zdravotních zařízení, internet pak 88 %.

Technologie jsou zkrátka stále důležitější. Už jen kvůli změnám v zákonech, které například nedávno zavedly povinnost vypisovat elektronické recepty. Kvalitní IT řešení na míru je tedy nezbytné i v lékařství. Což je jen a jen dobře, protože to může zjednodušit život oběma stranám, tedy jak lékařům, tak pacientům.

IT řešení může ušetřit čas

V čem ale stále české lékařství zaostává jsou online služby. Pokud se chcete objednat k lékaři, potřebujete zpravidla zajít do ordinace a objednat se na místě, případně zavolat. V některých případech se stačí objednat přes email, ani to ale není dnes samozřejmostí.

Ideální by tedy bylo vytvořit robustní IT řešení, které by bylo standardizované napříč celou lékařskou obcí. Posun do 21. století by zajistily online konzultace, ale také možnost objednat se přes internet. Mnohdy přetíženým lékařům by to ušetřilo spoustu starostí. Ušetřený čas by pak mohli věnovat efektivní práci. Otázkou ale zůstává, jestli se v dohledné době podobného IT řešení vůbec dočkáme. Stát by to totiž stálo obrovské peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *