Jsou mobily nebezpečné? Vědci stále nemají jasno

V nedávné době byly publikovány dvě studie zkoumající vliv mobilního signálu na krysy a myši. Místo definitivní odpovědi na otázku, zda jsou mobily bezpečné či nikoliv, ale přinesly další otázky. Studie namísto vyřešení otázky, která trápí lidstvo již několik desítek let, přišli na další oblasti zkoumání a k regulaci přístrojů jen tak nedojde.

Mobilní telefony září jako mikrovlnky

Mobilní telefony vyzařují stejné neionizující elektromagnetické záření jako mikrovlnky. Zda telefony škodí zdraví je otázkou dne již od té doby, co jsou mobily na světě.

Během dvou let, kdy byly jednotlivé studie prováděny, byly myši a krysy vypuštěny v komorách, kde na ně působila radiace jaká je tolerována u lidí. Záření bylo nastaveno v rozmezí 1.5 wattu do 10 wattů na kilogram. Vše probíhalo v rámci frekvencí 2G a 3G, což je frekvence využívaná k telefonování a posílání zpráv.

Subjekty byly vystaveni záření již od početí a to na dobu 9 hodin denně po dobu 2 let. Zhruba takto jsou lidé vystaveni při používání mobilů. Tento způsob vystavení umožňuje odhalit biologické dopady.

Výsledky jsou neprůkazné

U krysích samců se objevilo zvýšené riziko nádorů zvaných schwannomy, které se vyskytují v pojivých tkání obklopující srdeční nervy. Také se častěji vyskytovali lymfomy, nebo nádory prostaty, kůže, plic, jater nebo mozku. Data však byla slabá a nebylo možné prokázat, že je to způsobeno právě zářením a žádnou jinou příčinou.

Dále se vyskytla nižší porodní hmotnost, poškozené DNA a srdeční choroby, ale opět nešlo prokázat, že vše je propojené. Zajímavostí pro vědce bylo zjištění, že samci krys a myší žili déle a měli méně jaterních onemocnění, než samci, kteří nebyli vystaveni radiaci.

Oba tábory vítají studie

Příznivci i odpůrci současných předpisů studií vítají a tvrdí, že potvrzuje jejich stanoviska. Nová zjištění jsou podle odpůrců jasným důkazem, že záření z mobilního telefonu je nebezpečné. Opačný názor m však Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, který tvrdí, že vše je bezpečné a nastavené limity jsou dle výsledků studie dostačující pro ochranu veřejného zdraví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *