Konec lidstva? Roboti vidí a mají cit pro práci

Roboti už zasahují do našich životů ve velké míře. Každý týden přichází technologické pokroky, které je vylepšují. Za jednou z posledních novinek stojí vědci z brněnského Vysokého učení technického. Vytvořili robota, která má umělý zrak a jemný cit. Je tedy schopen zvládnout i velmi jemnou práci. Pomalu, ale jistě nastává čas, kdy roboti ovládnou planetu. Zatím jen v oblasti práce.

Zájem o novinku mají průmyslové podniky

Je jasné, že technologická novinka nepřináší robotům vlastní myšlení, ale opět zlepšuje jejich motorické vlastnosti. O roboty, kteří jsou manuálně zruční, mají zájem především průmyslové podniky. Ty je vidí jako alternativu k výrobě, která jim ušetří čas a peníze. Přestože jsou současní roboti v podstatě hloupí a potřebují mít vedle sebe někoho, kdo jim zadá příkaz a bude je kontrolovat, stále se jedná o velký pokrok.

V čem spočívá novinka?

Novinka má zrak, který funguje na principu kamery a dvou laserů. Robot je tak schopen vybírat z bedny jen ty správné součástky a skládat je na pás nebo rovnou montovat. Kamera je nasnímá, vyhodnotí a stroj vše zpracuje. V minulosti byl tento úkon velkým problémem. Robot potřeboval mít vše srovnané a dané v přesném pořadí. Nyní to již nevadí a součástky mohou být na sobě naházené.

Firmám se investice vyplatí

Vědci z Brna jsou schopni nainstalovat vylepšení i na současné roboty, které již plní svůj účel na montážních linkách, ale zatím pracují jen v omezené míře. Investice do zlepšení stroje se pohybuje v řádu několika miliónů korun. Jenže firmám se vše vrátí. Návratnost investice je zhruba kolem roku až dvou, což je pro firmy velké pozitivum.

Přestože se sci-fi stává pomalu skutečností, doba kdy budou vše dělat roboti, je ještě daleko. V současné době jsou stroje jen skvělým pomocníkem pro zaměstnance, který jim šetří energii a práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *