Na co si dát pozor při vývoji software na zakázku?

Vývoj software na zakázku je složitý i v případě, že odeberete fázi testování a zabezpečení. Pokud na ni ale zapomenete, může vás to přijít opravdu draho.

Poměrně dobrý software na zakázku dokážete vytvořit i během několika dní. Stačí vám k tomu kvalifikované síly a plné soustředění. Rychle vytvořená aplikace ale většinou mívá celou řadu bezpečnostních děr, které mohou vést k nepěkným problémům.

Jaká rizika hrozí?

Pamatujete si na projekt Znamkamarada? Pokud ne, tak vám ho rádi připomeneme. Jednalo se o víkendový hackathlon, během kterého si dala parta programátorů za cíl vytvořit komplexní systém pro dálniční známky. Na první pohled vypadal výsledek úchvatně. Už po dvou dnech vývojáři oznámili, že se jim povedlo vytvořit robustní systém zcela zdarma. Jak se ale později ukázalo, i jejich systém měl jednu achillovu patu.

Tou bylo právě zabezpečení. To vedlo k úniku stovek osobních dat. Programátoři po několika hodinách chybu přiznali a jako důvod uvedli především podcenění penetračního testu kvůli časovému presu. S chabým zabezpečením se ale můžete setkat i v případě, že svěříte vývoj software na zakázku někomu spolehlivému. Při výběru vhodného realizátora zakázky tedy dávejte pozor na to, co vám klient bude nabízet.

Bezpečnost software na zakázku

Vytvoření celého projektu by neměla předcházet pouze konzultace s klientem, analýza a vývoj software Praha. Velice důležité je především testování. Jeho součástí bývají penetrační testy, které simulují možné útoky a zneužití aplikace zvenčí. Tímto způsobem je možné chyby velice rychle zalátat a zajistit, aby je někdo nezneužil.

Důležité ale je provést penetrační testy i v prostředí, kde by software nakonec měl běžet. Pokud bude všechno fungovat dobře, následuje dlouhodobá fáze údržby. Tu si dohodnete individuálně s vybranou firmou nebo jednotlivcem. Díky tomu budete mít jistotu, že v případě jakýchkoliv bezpečnostních selhání bez prodlení přijde záplata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *