Práci se dřevem nám usnadní mnohé stroje. Co v dílně nesmí chybět?

Pracujete rádi se dřevem, nebo prostě patříte mezi kutily? A co když se tím rovnou živíte? Pak by ve vaší dílně neměli chybět někteří nepostradatelní pomocníci. Podstatné je, že dokáží výrazně posunout vaše možnosti. Asi každý kutil má třeba v dílně kotoučovou pilu, takzvanou cirkulárku. Ta se ale nehodí na všechny druhy řezu. Existují nástroje, které vám mohu poskytnout více možností, jak řez dřeva provádět nebo jak dřevo celkově opracovat. Pojďme se na některé z nich podívat.

Více možností řezu

Kotoučová pila řeže pouze rovně. To samozřejmě v mnoha případech může stačit, někdy je to ale významné omezení. Proto existují i mnohé jiné pily na dřevo. Velmi užitečná vám může být třeba pásová pila. Její základní charakteristikou je zejména to, že umožňuje:

  • Vyřezávání tvarů
  • Řez „do rohu“

Pila využívá mechanicky odolného rovného ozubeného pásu, který je schopen proříznout rovněž větší průměry dřeva. Lepší práci umožňuje také naklápěcí pracovní deska. Můžete zvolit pásovou pilu ve velikosti, která vám bude vyhovovat. Zatímco menší pily jsou tady zejména pro kutily ti modeláře, tak velký profesionální stroj se hodí do truhlářský dílem.

Obrábění dřeva, ale také kovů nebo plastů

Při práci se dřevem, se může hodit také soustruh. Ten mám samozřejmě může být schopen obrábět také kov nebo třeba plasty. Vždy záleží na typu soustruhu, který zvolíme. Moderní soustruhy jsou mnoha typů. V zásadě se člení jídle zmíněného účelu použití, kdy existují takzvané hrotové neboli univerzální soustruhy, které zvládnou různé materiály, z nichž některé jsme jmenovali již výše. Dále máme soustruhy čelní, revolverové a takzvané karuselové. Soustruhy dělíme také podle ovládání. Mohou být ruční, poloautomatické, automatické nebo číslicově řízené. Nejsofistikovanější zařízení jsou pak CNC soustruhy, které jsou číslicově řízené počítačem.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *