Proč není Windows 10 tak dobrý, jak (možná) může vypadat

Windows 10, který loni představil Microsoft jako nový operační systém postavený na předchozím Windows 8.1 je nyní celosvětově známý pro své špehovací funkce zabudované přímo v systému. K čemu tyto funkce jsou, slouží a jak se k tomu vyjádřil sám výrobce – Microsoft.

1

Windows 10 jsou posledním operačním systémem řady Windows, jejich výrobce je Microsoft. Oficiální představení proběhlo 21.ledna 2015 a majitelé Windows 7 dostali možnost bezplatného upgrade o řadu výše. Nicméně po menším prozkoumání Windows 10 zjišťujeme, že se nejedná o nic převratného.

Seznamte se, I’m Cortana!

Novinkou celé řady Windows je osobní asistent – Cortana. Potřebujete něco zapsat do kalendáře, odeslat e-mail, nebo spustit přehrávač hudby ? Cortana vám pomůže, ale ne tak úplně.. Cortana bohužel umí pouze anglicky a veškeré dění okolo notebooku nahrává (Microsoft uvádí, že čeká na to, až ji majitel zařízení zavolá, ale v takovém případě by neodesílala stovky megabajtů dat v době nečinnosti počítače na servery Microsoftu).

Dělá si co chce a kdy chce

Při používání Windows 10 si vás může Cortana natočit, nahrát a skenovat. Microsoft tyto činnosti uvádí jako nutnost, kdy se Cortana učí o majiteli zařízení. Samotný Microsoft přiznal že tyto telemetrické údaje, které Windows 10 celosvětově sbírá využívá pro analýzu vašich reakcí a může je využívat jakkoliv. Dále uvádí že vše je zcela anonymní, nicméně každý z nás si jistě dokáže představit, o jak citlivé údaje se jedná a kdo ví jak s nimi Microsoft opravdu nakládá.

Nikde nejste v soukromí

Předinstalované aplikace na Windows 10, jako je třeba Microsoft Edge (náhrada za internetový prohlížeč Internet Explorer) posílá historii prohlédnutých stránek, údaje zadané do formulářů a vše co do prohlížeče naťukáte (ať už na klávesnici hardwarové, nebo dotykové) taktéž na Microsoft servery. Opět raději nezamýšlíme nad tím co s nimi tento mocný gigant provádí.

Vypnuté aktualizace? Ne tak úplně!

V nastavení je možnost vypnout automatické aktualizace, dokonce i špehování Cortany. Bohužel toto nastavení vám dává pouze falešný pocit bezpečí – aktualizace se instalují i přesto a nejednou se vám může stát že budete chtít v rychlosti něco vyhledat na internetu a na monitoru vám bude svítit “Neodpojujte počítač od napájení, probíhá aktualizace systému Windows”.

Závěr

Windows 10 jsme si osobně vyzkoušeli, a chválíme Microsoft za odstranění Metro vzhledu (za který se na Microsoft ostatně snesla velká vlna kritiky a nevole), naprosto nulovou nutnost instalace ovladačů např. k tiskárně (většina ovladačů je v samotném systému, případně si je systém stáhne ze stránek Microsoftu). Naopak se nám ale nelíbí tak moc špehovacích služeb v jednom, dodává to spíše na dojmu že Windows 10 je pouze pro sběr údajů o lidech (pravděpodobně proto dostali majitelé Windows 7 možnost bezplatného upgrade) pro nový Windows jehož představení se odhaduje na rok 2017.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *