Protiteroristické jednotky používají software na rozpoznávání obličeje od české firmy

Naše země je opět ve světě slyšet. Tentokrát se o to postarala vývojářská firma, která stojí za softwarem na rozpoznávání obličeje. Protiteroristické jednotky používají systém na rozpoznávání obličeje, který dokáže z tváře vyčíst i emoce a přibližný věk. Software si pořídil Europol a elitní francouzský protiteroristický tým.

Software, který pomáhá

Zatím nejsou přesné statistiky o tom, kolik zločinců dokázal program zachytit. Podle dostupných informací však už několik pomohl.

Program Eyedentity funguje na pokročilém strojovém učení a hlubokých neuronových sítích. Spadá do oblasti umělé inteligence. Metoda funguje na automatické analýze nejvhodnějšího způsobu vyhodnocení tváře na základě desítek miliónů příkladů. Software se tak rychle učí co nejlépe a nejrychleji poznat osobu přes kamerou.

Program si prohlídne videonahrávku, kterou analyzuje. Rychle detekuje videozáznám a porovná vše v rámci databáze. Kromě toho určí dále základní obličejové charakteristiky, jako je věk, pohlaví nebo emoce. Kromě institucí jako je Europol nebo francouzská SDAT je hojně využíván i policejními složkami České republiky.

Software, který si vás pohlídá

Emoce je možné zahrát a tak je pro systém velmi těžké rozeznat ty pravé od falešných. Co však dokáže dokonale, je schopnost rozeznat váš obličej i v momentě, kdy není nasměrován přímo na kameru. Eyedentity si vás zapamatuje i v momentě kdy se ztratíte ze záběru. Jakmile jste opět pod dohledem kamer, zařadí si vás a pokračuje ve skenování.

Hlavní důraz je na rychlost vyhodnocování. Nebere se takový důraz na minimální chybovost, ale co nejmenší nároky na výpočetní výkon a rychlost zpracování.

Software však umí kromě rozeznání obličeje i obličeje upravovat. To se hodí v momentě, kdy potřebujete v mapových systémech zakrýt osobní údaje lidí nebo SPZ aut.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *