Smajlíci jsou s námi více jak 35 let

Ať už textujeme přes mobil nebo přes chat na internetu, běžně používáme smajlíky. Ti patří mezi neodmyslitelnou součást komunikace. Každý den se používají v e-mailech, chatech, SMS zprávách, ale natrefit na ně můžete i v klasické korespondenci. První smajlík byl použit více než před 35 lety, konkrétně 19. září 1982.

Úsměv na tváři, jako sluníčko

Když se řekne smajlík, většina z nás si představí žluté kolečko, které symbolizuje lidskou tvář. Nechybí oči v podobě dvou teček a závorka, která symbolizuje ústa. Občas se setkáme i s podobou, kde se nachází nos v podobě pomlčky. První podoba v jednoduchém pojetí teček a obloučku ztvárnil výtvarník Harvey Ball již v roce 1963. Prvním úkolem smajlíku bylo motivovat zaměstnance v pojišťovací společnosti.

Smajlík nám pěkně vyrostl

Od té doby, co je smajlík na světě, se změnil k nepoznání. Běžně se s ním setkáváme až od roku 1982, tedy o 19 let později. V ten moment se začíná používat mezi lidmi a je součástí běžné komunikace. Může za to Scott Fahlman, který navrhl pro radu informatiků na Carnegie Mellon University textovou podobu smajlíků.

Nejprve byl navržen veselý smajlík, který měl být označením pro vtip. Protikladem byl smutný smajlík a byl označením pro věci, co nejsou vůbec vtipné. Od té doby je mnohem více druhů smajlíků, které jsou označením pro nejrůznější věci. Zpravidla mají vyjadřovat emoce. Původní textová podoba téměř vymizela a nahrazena je grafikou, která věrněji zobrazuje lidskou tvář. Původní tři znaky z ASCII tabulky se automaticky přepisují do grafické podoby.

Historie smajlíků sahá mnohem dál

Prapředkové smajlíků se objevovali již před více jak 200 lety. Značka podobná emotikonu byla spatřena již v korespondenci žďárského opata Bernarda Henneta, který zemřel v roce 1770. Velmi častým důkazem, že smajlící jsou mezi námi mnohem déle, jsou také dopisy Winstona Churchilla. Ten v milostných dopisech nahrazoval vyjádření polibků pomocí znaku X.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *