T-Mobile následuje Telefónicu v bezkontaktních platbách

Bezkontaktní platby
Bezkontaktní platby

T-Mobile se stejně jako jeho konkurence Telefónica bude snažit prosadit na poli bezkontaktních plateb. Takzvané NFC platby (Near Field Communication) by měly být fenoménem budoucnosti a měly by přinést zvrat podobný tomu, který uskutečnily platební karty při svém zavedení.

Jak to funguje

Bezkontaktní platby NFC fungují velice jednoduše. Stačí k tomu chytrý telefon vybavený sim kartou a technologií NFC. Následně se tento telefon při placení v obchodě přiloží k bezkontaktnímu terminálu, který automaticky transakci zautorizuje. Pokud jde o platbu menší než 500 Kč, není potřeba už nic dalšího dodávat a transakce se uskuteční. U vyšších plateb než je 500 Kč je potřeba potvrdit autorizaci pomocí kódu PIN. Jde o logickou ochranu, kterou je rozhodně dobré akceptovat, jelikož riziko zneužití této technologie může být zatím docela vysoké. Díky bezkontaktnosti platby totiž může dojít k transakci skutečně pouze přiblížením terminálu k mobilu.

T-Mobile testoval NFC v Polsku

V Polsku T-Mobile spustil jako v první zemi v Evropě testování NFC plateb a po několika týdnech úspěšného provozu už tuto technologii využilo více než 5 000 lidí. Dále chce T-Mobile expandovat právě do České republiky, Slovenska, Německa a Maďarska. Systém NFC, který T-Mobile využívá je označován u tohoto operátora jako MyWallet a měl by být nadstavbou systému.

U nás v závěsu za Telefónicou

T-Mobile však není prvním, kdo u nás zavádí platby pomocí bezkontaktní technologie. Jako první tak totiž učinila Telefónica O2, která společně s GE Money Bank a MasterCard spustila pilotní projekt před nedávnem. Jde určitě o zajímavý souboj, na kterém můžeme my spotřebitelé jenom vydělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *