Česku vládne DSL připojení k internetu

Počet uživatelů vysokorychlostního internetu neustále roste. Loni vyrostl o zhruba 7 procentních bodů na více než 3,3 milionů uživatelů, kteří jsou připojeni k internetu. Hlavní podíl na tomto čísle má DSL připojení, avšak nejprogresivnější růst zaznamenaly optické kabely a Wi-fi.pripojeni k internetu

Český telekomunikační úřad sleduje internet

Informace o počtu uživatelů internetu jsou sbírány od Českého telekomunikačního úřadu. Ten eviduje, že na koci roku mělo na celkovém počtu připojení hlavní zastoupení DSL připojení (29%) následovalo Wi-fi s 27% a 3G tedy CDMA připojení s 20 % podílem. Kabelem se připojuje cca 16% uživatelů internetu a optiku využívá pouze 8%. Jsou to velice zajímavá čísla.

Ceny se prakticky nemění

Cenová válka na trhu připojení k internetu rozhodně nepropukla. V porovnání s rokem 2011 jde spíše o růst rychlosti připojení, než že by se snažili poskytovatelé připojení snižovat ceny a tím pádem náklady koncových uživatelů. Ale buďme rádi alespoň za zvyšování rychlosti. Zaplaceno totiž poskytovatelé mají i za stejné připojení beze změny podle svých smluv.

Výhled od budoucna

V oblasti internetového připojení se očekává, že v příštím období by dál mělo docházet k růstu optických sítí, které poskytují především lokální provideři, kteří konkurují celoplošné nabídce velkých operátorů, především pak Telefónice, která vlastní prakticky celou infrastrukturu a i T-Mobile využívá jejího pokrytí. Růst by měl i mobilní trh, kdy se netrpělivě očekává nástup nové LTE technologie, která by měla výrazně pomoci a zrychlit připojení k internetu na mobilních zařízeních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *