Jak vyčistit tiskovou hlavu u inkoustové tiskárny 

Pracovat s čistou hlavou se vyplácí nejen vám, ale vpřípadě vaší tiskárny. Pokud si nevšimnete, že tisková hlava potřebuje čištění, upozorní vás na to rozmazané nebo pruhované výtisky, což znamená, že je nejvyšší čas na údržbu. V tomto článku vám ukážeme, jak snadno a bezpečně vyčistit tiskovou hlavu, aby vaše tiskárna byla jako nová. 

Pokud vaše tiskárna netiskne, může být příčinou právě zaschlý inkoust, který zanese tiskovou hlavu. Tento stav může nastat i dlouhým nepoužíváním tiskárny. Vaše tiskárna může a nemusí mít svou tiskovou hlavu. Ta je někdy totiž už součástí inkoustové kazety (a jehličkové, laserové nebo LED tiskárny nemají tiskové hlavy vůbec). Nejdříve se tedy podívejte do návodu, jestli ji vaše tiskárna vůbec má. 

Preventivní opatření 

Abyste předešli zasychání inkoustu, nenechávejte tiskárnu na přímém slunečním záření a umístěte ji dále od topení. Vypínejte ji, protože při vypnutí zpravidla prování automatický čistící cyklus. A konečně tiskněte alespoň jednou týdně, klidně i něco malého. Tak předejdete zasychání. 

Těmito preventivními kroky zabráníte tomu, aby jednoho dne tiskárna začala stávkovat a vy jste se museli pustit do cíleného čistění zaschlé tiskové hlavy. Pokud k tomu ale přece jen dojde, máte několik možností, jak se s tím vypořádat. 

Navlhčení kazet 

Jestli vaše tiskárna využívá kazety vybavené vlastní tiskovou hlavou, stačí jejich zaschlý vršek nechat několik hodin odmočit. Položte je třeba na pečící plech tak, aby byla tisková hlava pořád mokrá. Pak kazety důkladně osušte a opět vložte do tiskárny. 

Čistící cyklus 

Dalším způsobem je vyzkoušet čistící cyklus. Dnes ho má už většina inkoustových tiskáren a je to pro vás nejjednodušší řešení. Pokud je na tiskárně tlačítko s kapkou, stačí ho většinou podržet 3 vteřiny a následně se spustí čistící cyklus. Cyklus můžete v případě potřeby ještě jednou zopakovat, ale nepoužívejte ho více než 3× za sebou

Čisticí kapalina 

Pokud má vaše tiskárna vlastní tiskovou hlavu, můžete dočasně vyměnit inkoustové kazety za čisticí kapalinu a čistící cyklus provádět s nimi. Tím se starý inkoust ze zaschlé tiskové hlavy odplaví pryč. 

Mechanické čištění 

Než začnete provádět jakoukoli údržbu, vypněte tiskárnu a raději ji i odpojte ze zásuvky. To zabrání jakémukoli nechtěnému pohybu tiskové hlavy nebo poškození tiskárny. Vyjměte všechny inkoustové kazety z tiskárny. 

Poté k očištění tiskové hlavy použijte hadřík z mikrovlákna nebo vatové tyčinky namočené v destilované vodě (nebo ve speciálních čističích pro tiskové hlavy) a jemně otírejte, abyste hlavu nepoškodili. Dejte pozor, abyste nezanechali zbytečná vlákna nebo vatu. Než ji vrátíte zpět, nechte hlavu několik hodin důkladně oschnout, poté ji můžete spolu s inkoustovými kazetami vložit, zapnout tiskárnu a spustit čistící cyklus.  

Využijte servis 

Pokud se do čištění bojíte pustit, abyste náhodou něco nepokazili, nestyďte se přinést tiskárnu do servisu, kde ji vyčistí za vás. V případě velkoformátových tiskáren se do čištění svépomocí raději ani nepouštějte a rovnou zavolejte pracovníka servisu, který se o vše postará.  

Jak jsme ale zmiňovali výše, nejlepším řešením je vždy prevence. Takže pravidelně tiskněte, nevystavujete tiskárnu vyšším teplotám a možná vás čištění tiskové hlavy ani nikdy nepotká. 

Zdroj obrázku: eremeevdv / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *