Investiční zlato je jedinečné v mnoha ohledech

O investování do zlata jste už pravděpodobně slyšeli. Zejména v poslední době se o něm hodně mluví. Podle prodejců investičního zlata zájem o něj v letošním roce stoupl. Češi zřejmě pochopili, jak důležitou roli hraje v každém investičním portfoliu.

Jak vysvětluje Pavel Trtík, zakladatel e-shopu zlate-mince.cz, zájem nových klientů je letos rekordní. Klienti chtějí uložit své peníze do bezpečného přístavu. Čím vším je zlato tak unikátní?

Obsah

Jediný drahý kov, u nějž neplatíte DPH

Drahé kovy si obecně dobře uchovávají svou hodnotu. Plyne to už z jejich podstaty. Jejich zásoba na zemi je konečná, a jelikož se stále ztenčuje, jsou čím dál cennější. Jediné zlato je však osvobozené od platby DPH. Za stříbro, paladium či jiné kovy při každém nákupu darujete 21 % do státní pokladny. Pouze za zlato nepřeplácíte.

Komodita, jejíž hodnota roste v krizi

Co se děje v období hospodářských, válečných nebo pandemických krizí? Akcie padají. Vidět jsme to mohli i v době pandemie covidu. Zlato se však v těchto těžkých chvílích chová přesně naopak – jeho hodnota roste. Právě proto není vhodné ho kupovat v krizích, ideálně před krizí, nebo po ní. Což znamená právě nyní, když se svět po covidu začíná stabilizovat.

Bezpečné zabezpečení proti inflaci

Inflace je v posledních dvou letech opravdu rekordní, dosahuje až 4 %. Kdo chce své peníze ochránit, ten je musí uložit někam, kde je zhodnocení vyšší než inflace. Na spořicím účtu ani termínovaném vkladu určitě více než 4 % nedostanete. Akcie jsou řešením, avšak příliš rizikovým. Nemovitosti chrání peníze spolehlivě, jenže na jejich koupi potřebujete miliony. Z toho všeho vychází jako jasný vítěz zlato. Zlaté mince pořídíte zhruba od 1500 Kč, jsou tedy vhodné i pro malé investory. Také zlaté slitky o hmotnosti 1 až 5 gramů jsou cenově dostupné.

Investice vhodná pro patrioty

Zlaté mince se prodávají s celou řadou dekorů. Záleží na tom, kde byly vyrobené. Například na mincích Wiener Philharmoniker najdete hudební nástroje. Na australských mincích jsou vyobrazení klokani, na těch českých třeba svatý Václav. Svatováclavské dukáty jsou lídrem v prodeji českých zlatých mincí. Prodávají se v takové ryzosti a velikosti, jaké kdysi ustanovil Karel IV. Mají samozřejmě i sběratelskou hodnotu.

Anonymní investování

Toužíte investovat diskrétně? Pak dává smysl sáhnout spíše po mincích než po slitcích. Slitky se totiž značí sériovým číslem, u mincí žádné takové značení neexistuje. Jestliže vám o diskrétnost nejde, volba je na vás. Zlaté slitky nevyrábí žádná česká mincovna, v našich končinách jsou oblíbené zejména ty ze švýcarské rafinérie Argor Heraeus. Tyto slitky jsou levné a ve světě hodně známé, takže nebudete mít problémy s budoucím prodejem.

Směnitelné za peníze všude na světě

Zlato je obchodováno na celém světě. Snadno si ho s sebou vezmete kamkoliv, kam vás život zavane, a když to bude za hranice, nejde o žádný problém. Ostatně prodat ho můžete právě tam, kde se vám to bude momentálně zdát výhodné i vzhledem ke směnnému kurzu. Věděli jste, že Slováci jezdí často nakupovat investiční zlato k nám do ČR? Máme zde lepší ceny než na Slovensku. Společnost Zlaté mince má pobočku ve Vsetíně a slovenští zákazníci se tam objevují poměrně často.

Koupit se dá kompletně online

Doba se postupně začíná měnit, takže i podílové fondy či akcie častokrát pořídíte online, smlouva se podepíše elektronicky. Nákup zlata je ale rozhodně jednodušší. Jestliže umíte objednat zboží z e-shopu, zvládnete si koupit investiční zlato. Kurýr vám ho přiveze až ke dveřím. Češi ho rádi kupují online, zatímco Slováci upřednostňují nákup přímo v kamenné pobočce. Tam je vhodné se vydat, pokud toužíte po radě, jaké zlato si přesně koupit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *