Jaká jsou aktuální nebezpečí pro koncová IT zařízení v roce 2022?

Miliony lidí na celém světě čelí únikům citlivých dat. Kybernetické útoky jsou na denním pořádku a hackeři jsou stále vynalézavější. Nové způsoby útoků se objevují tak rychle, že je mnoho společností ani nestíhá sledovat. Abyste věděli, čemu čelíte a jak se tomu bránit, přinášíme přehled aktuálních kybernetických hrozeb a trendů v IT bezpečnosti.

Obsah

Zabezpečení koncových zařízení

Zabezpečení tzv. koncových bodů má za cíl zabezpečit koncové body sítě a vstupní body zařízení koncových uživatelů, jako jsou počítače, notebooky a mobilní telefony, před zneužitím a hackerskými útoky. Koncová zařízení totiž mohou útočníci použít k získání přístupu k vaší síti a systémům a dostat se tak k citlivým datům vaší společnosti. Proto byste se v rámci IT bezpečnosti měli zaměřit právě na ně. 

Ransomware drží data jako rukojmí

To, že by někdo unesl osobu vám blízkou a požadoval výkupné, se dnes už naštěstí příliš neděje. Ovšem to, že někdo drží jako rukojmí vaše počítačová data není zdaleka neobvyklé. Přesně to dělá ransomware. V podstatě drží na koncovém zařízení vaše data jako rukojmí, dokud nezaplatíte určitou částku (dnes obvykle v kryptoměně).

Tento způsob vydírání ale rozhodně nehraje fér a neexistuje záruka, že se vám po zaplacení částky data nebo přístup k zařízení vrátí (protože obvykle nevrátí). Hackeři tímto cílí především na méně technicky zdatné jedince, kteří nepoznají, že se jedná o podvod. Prevencí proti ransomwareu je dodržování základních IT bezpečnostních pravidel, jako jsou neotvírání podezřelých příloh e-mailu, nenavštěvování podezřelých webů, provádění pravidelných aktualizací a používání dobrého antiviru, který vám pomůže ransomwary odhalit.

Namísto budování prvotřídních firewallových řešení k zaručenému odhalení malwaru a ransomwaru stále více společností volí možnosti Security-as-a-Service. Jedná se o bezpečnostní řešení nabízená poskytovatelem spravovaných bezpečnostních služeb, která jsou přizpůsobená potřebám organizace. Zvažte, zda by podobná služba neprospěla i vám.

Rizika spojená s prací na dálku

Narůstající trend práce z domova představuje zcela nová rizika kybernetické bezpečnosti. Domácí pracovní prostředí je totiž zpravidla méně chráněné než to firemní, a přesto se skrz něj mohou hackeři dostat k citlivým datům společnosti.

Proto byste se měli ujistit, že tito zaměstnanci doma používají kvalitní antivirový program, používají silná hesla, která neukládají do prohlížečů, zálohují firemní data do zabezpečeného cloudu a v ideálním případě používají VPN.

Pozor ať vám neuletí cloud

Nárůst cloudových služeb spojený (nejen) s prací na dálku s sebou kromě řady výhod nese i určitá rizika. Špatně nakonfigurovaná nastavení cloudu jsou totiž častou příčinou narušení bezpečnosti dat, neoprávněného přístupu, nezabezpečených rozhraní a krádeží účtů. Proto používejte cloud od spolehlivého poskytovatele a věnujte pozornost jeho zabezpečení.

Jak se bránit kybernetickým hrozbám

Vhodným způsobem zabezpečení jsou například služby řízené detekce a odezvy (MDR), kdy prostřednictvím aktivního potírání hrozeb a datové analytiky experti mohou rychle odhalovat a potlačovat aktivní útoky.

Prevenci úniku dat ze společnosti pak poskytuje tzv. Data Loss Prevention systém. Jedná se o software, který u nadefinovaných rizikových oblastí dokáže určit potenciální nebezpečí – tedy vytyčit veškeré krizové scénáře, které by mohly vyústit ke ztrátě dat. Na základě těchto scénářů pak nabízí či nastavuje opatření, jež umožní úniku dat předcházet.

A základem, který by se vaší firmě rozhodně neměl chybět je spolehlivý antivirus, který nezpomalí vaše koncová zařízení, a navíc vás ochrání před ransomwarem, malwarem a kybernetickými útoky.

Zdroj obrázku: Song_about_summer / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *