Jak na výpověď povinného ručení?

Potřebujete vypovědět vaše stávající povinné ručení? Není to nic těžkého, je však nutné brát v potaz, že výpověď není možná, kdykoli vás to napadne. Důvody pro ukončení povinného ručení jsou dané zákonem. Výpověď ke konci pojistného období je nejčastějším způsobem, jak povinné ručení vypovědět, ale není to jediný případ, kdy jste k tomu oprávnění. Jaké jsou další situace, v kterých můžete tuto zákonnou pojistku zrušit?

Kdy mohu vypovědět povinné ručení?

První možností je výpověď ke konci pojistného období. Toto období je počítáno nejpozději šest týdnů před datem výročí pojistné smlouvy. Pokud vám domů přijde výroční dopis, je ten pravý čas pro případnou změnu pojištění. Dalšími dvěma důvody je změna výše pojistného. Pokud vám tak pojišťovna dá ve výročním dopise vědět o pro vás neakceptovatelné změně, máte právo na výpověď. „Pojišťovna může při výročí smlouvy změnit cenu vašeho povinného ručení, a to směrem nahoru i dolů. Vy však máte možnost volby také. Pokud vám pojišťovna pří výročí změnila cenu, můžete smlouvu vypovědět do třiceti dnů od data písemného oznámení změny pojistného. Vycházejte vždy z data, které je uvedeno na dopise jako datum vystavení předpisu pojistného. Ne z data, kdy vám oznámení přišlo,“ radí odborník na komerční pojištění z online srovnávacího portálu Klik.cz Aleš Rothbarth.

Pochopitelnou možností je také výpověď z důvodu, že jste své vozidlo prodali někomu jinému. Výpověď podáváte také v případě odhlášení vozidla z registru vozidel. Do dvou měsíců od data sjednání nové pojistné smlouvy je také možné podat výpověď bez udání důvodu. Platná je taktéž výpověď do tří měsíců ode dne doručení oznámení vzniku pojistné události.

„Speciální kategorií je pak samovolný zánik pojištění, ke kterému by však rozhodně docházet nemělo a měli byste si na tuto problematiku dávat velký pozor. Přesněji platí zánik povinného ručení z důvodu neplacení dlužného pojistného,“ říká Aleš Rothbarth z Klik.cz. Zmínku si pak zaslouží také možnost podat výpověď v případě odcizení vozidla. Na těchto stránkách si také můžete stáhnout formulář výpovědi, který stačí zaslat dle uvedených specifikací na adresu dotyčné pojišťovny. Jak získat to nejvýhodnější lze zjistit také na kalkulačce.

Obecná pravidla pro výpověď povinného ručení

Výpověď musí být zaslána písemně na adresu pojišťovny, a to nejlépe doporučeně. Podepsána musí být tím, kdo pojistku sjednal, tedy pojistníkem. Ve výpovědi uveďte důvod výpovědi a číslo pojistky. Při prodeji nebo odhlášení vozu přiložte kopii velkého technického průkazu s vyznačenou změnou, dále uveďte jméno a rodné číslo pojistníka. Závěrem doporučujeme uvést email a telefon či číslo účtu pro vrácení eventuálního přeplatk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *