Nejhorší doba na pořízení nemovitosti

Sice na tento blog takový článek asi nepatří, ale neodpustím si neokomentovat všeobecné nadšení z toho, že jsou úrokové sazby tak nízko. A jak by si každý měl zařídit hypotéku. Ale ono je to přesně naopak. Dnes je dobré období pro ty, kteří měly hypotéku za starých úrokových sazeb a nyní jim banky i bez většího nátlaku při změně fixace nabídnou o 1-3% lepší sazbu u stejné hypotéky a stejné fixace.

Proč ne. Pro ně je to rozhodně ušetření celé řady finančních prostředků, tak proč takové nabídky nevyužít.hypoteka pro kazdeho

Dnes levně, zítra …

Využít dnes refinancování hypotéky znamená získat slevu. Ale zařídit si dnes hypotéku, znamená myslet dopředu. Obzvláště napnuté rozpočty rodin, které si myslí, že konečně mají na hypotéku, protože sazby klesly, jsou tak špatné, jak to jen jde. Dnes tedy hypotéku získají a všechno, co vydělají dají na splácení hypotéky.

Okej, špatný přístup, ale chtěli vlastní bydlení, tak proč tomu ten život nepodřídit (a vlastně nemít život? ale to je jiná debata). Ale co se s nimi stane, až úrokové sazby opět porostou (teď jsou na „historických“ minimech, takže dál budou klesat jenom stěží).

Až tyto úrokové sazby porostou, a řekněme, že do pěti let by tak mohli růst. Víte, co se stane za 5 let, až celá řada lidí, kteří dnes konečně slavnostně dosáhli na vlastní bydlení a mají hypotéku, budou měnit fixaci, respektive bude jim končit fixace a budou se dohadovat s bankou o nové? Dostanou sazbu o 1-3% horší, než je dnes. Dostanou sazbu, která byla obvyklá třeba před 3-5 lety. Sazbu tržní. Sazbu obvyklou v ekonomice, kde není krize (a krize nebude věčně).

A víte, co se potom stane? Na splácení této navýšené hypotéky nebude mít rodina peníze, jelikož teď si nemůže nic dávat stranou, jelikož je jejich rozpočet napnutý a hypotéka jim zabere všechny peníze. No, na hypotéku tedy nebudou mít peníze. Jejich vysněný dům půjde do dražby, oni zpátky do panelákového pronájmu a život se zase vrátí do zaběhnutých kolejí.

Kdo na tom vydělá?

Tato rodina místo krásného domu, který si vysnili, půjde zpátky do nájmu. Peníze, za které se dům prodá budou výrazně pod cenou, takže se hypotéka ani nedoplatí a rodina bude mít pořád dluh. Krásný příklad toho, jak výhodné jsou dnešní nízké sazby. Na bydlení dnes dosáhne opravdu každý. Ale sám jsem zvědavý, co si tady budeme psát za 5 let.

To se budou předhánět palcové titulky v tom, že rodiny jsou vystěhovány ze svého bytu, že bankéři špatně rozhodovali o přidělování hypoték, že lidé nevěděli, že se to může stát a budeme tu mít další hypoteční bublinu. Neslyšeli jste to už někde?

Že by USA? No, ale jak říkají palcové titulky: Hypotéky jsou levné, nejlepší doba na pořízení bydlení.

 

Dnes je 22.3.2013. Sám jsem zvědav, kdy na má slova dojde. Tipuji, že první vlna problémů bude v roce 2016 a ta větší pak v roce 2018. Pokud vás článek zaujal, šiřte ho dál. Sdílejte na facebooku, retweetujte na twitteru. Tohle jsou totiž informace, které by měli lidé znát, a které by je měli zajímat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *