Jak reagovat na poklesy akcií?

Je normální, že pokles hodnoty investic investory znepokojuje. Zatímco investiční zlato nebo investiční šperky svou hodnotu v dlouhodobém horizontu pomalu navyšují, akcie často zažívají rychlý propad i nárůst během krátké chvíle. K podobnému propadu dochází i teď.

Proč akcie klesají?

Hlavními důvody pro pokles akcií jsou vysoká inflace a zvyšování úrokových sazeb, které zpomalují ekonomiku. Dále to mohou být některá trvající omezení způsobená koronavirovou krizí nejen u nás, ale po celém světě (pokud investujeme do akcií zahraničních firem) a v neposlední řadě válka na Ukrajině.

Tyto faktory mají vliv na světovou ekonomiku, jejíž jsme součástí. Při podobných výkyvech je spousta investorů v pokušení okamžitě jednat a prodat stávající akcie, aby zabránili další ztrátě financí. To ovšem není ideální řešení. Právě naopak, investoři, kteří mají správně nastavenou dlouhodobou investiční strategii, nemusí na situaci reagovat vůbec nebo maximálně nákupem nových akcií ve slevě.

Co se děje při poklesu akcií a co dělat?

Reálně může dojít k několika scénářům. Je dost možné, že pokles je jen dočasný výkyv a po pár měsících se opět ustálí. V takovém případě není nutné cokoliv řešit. Pokud bude období propadů v ekonomice na trhu pokračovat, je nutné zachovat chladnou hlavu a spolehnout se na dlouhodobý horizont investic. Přeměna akcií na hotovost by nedávala smysl, jelikož pokles cen akcií je vlastně zatraktivňuje pro jiné investory.

Odborníci doporučují českým investorům, kteří zvažují nákup dalších akcií, investici především mimo region Evropy a do cizích měn, především amerického dolaru. Je ale třeba počítat s budoucím zvýšením úrokových sazeb, které tamější federální banka plánuje.

Další vývoj akcií lze jen těžko odhadovat. Kromě bojů na Ukrajině představují významný faktor také ekonomické sankce západních zemí a reakce Ruska na ně. Tyto sankce ale nebudou mít rychlý efekt a projeví se až v dlouhodobém hledisku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *