Kolaborativní robot je nejlepší kolega: Nekecá a tvrdě maká

Chtěli byste mít kolegu, který to nejtěžší oddře za vás? Pokud ano, tak vám představujeme kolaborativního robota – nejlepší kolegu na světě.Kolaborativní robot. Pro někoho postrach, pro jiného spása. Pojďme si v následujících řádcích něco povědět o těchto fascinujících robotech a zjistit, jak by mohla vypadat jejich budoucnost.

Skvělý spolupracovník

Kolaborativní robotika je něčím, co se v Česku pomalými krůčky rozbíhá. A funguje to docela dobře. Nejen zaměstnavatelé, ale také samotní zaměstnanci, zjistili, že spolupracovat s robotem je mnohem zajímavější, než se na první pohled může zdát. Kolaborativní robot je totiž doslova ideální kolega – nepomlouvá a tvrdě maká. No kdo by s ním nechtěl pracovat?

Kolaborativní roboti jsou přitom navrženi tak, aby mohli efektivně spolupracovat s lidským pracovníkem. Ani k ní ale nemusí dojít. Zvládne totiž pracovat i sám, bez jakékoliv další pomoci. Chcete vědět, co takový kolaborativní robot vlastně všechno zvládne?

Robotika má budoucnost

Robotická automatizace je díky kolaborativním robotům zase o krok blíž. Ti totiž umí nejen dobře spolupracovat s člověkem, ale také pracovat na vlastní pěst. Jsou to skvělí kontroloři kvality, ale umí ovládat také CNC stroj. Nejlépe jim jde monotónní práce. Lidskému pracovníkovi tak ušetří síly na takovou práci, která má pro něj i pro společnost mnohem větší smysl a přesah.

A v tom je celý smysl kolaborativní robotiky. Uvolnit ruce lidem natolik, aby oni mohli vykonávat takové profese, které roboti nezvládnou. Monotónní činnost kolaborativní robot hravě zvládne. Co ale nezvládne jsou komplexnější úkoly, kde je potřeba zapojit mozek a je nutné počítat s variabilitou a větším množstvím možností. A to je zase místo, kde v tuto chvíli jasně exceluje člověk. Kdo ví. Možná za pár let i roboti hravě zvládnou obtížné práce, kde je potřeba myslet. Stačí se podívat na pokrok překladačů běžících na neurálních sítích a všem hned musí být jasné, jakou má vlastně robotika budoucnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *