Máte obavy ze zneužití vaší firemní identity? Poradíme vám, jak ji opravdu kvalitně ochránit!

Každá společnosti si přeje časem vyrůst do takové firmy, která bude mít velký zástup spolupracovníků, fanoušků a celkově bude všeobecně známá. Jenže takový postup, ať už v úzkém odborném kruhu, nebo veřejnosti, má také svoje jasná rizika. Daným rizikem je hlavně ten fakt, že s velikostí společnosti roste i její prestiž.

Prestižnější společnosti se přitom naprosto běžně mohou stávat cílem padělání výrobků, značek a mnohých dalších. My vám dnes poradíme s tím, jak se můžete bránit opravdu efektivně i na právní půdě.

Slyšeli jste již o ochranné známce?

Ochranná známka je velice specifická záležitost, která ale velice napomáhá právě ochraně konkrétní identity různých společností. Základem, který vám ochranná známka dokáže nabídnout, je především možnost bezpečné registrace některé z mnoha částí vaší identity. Tím, že ji registrujete, se také stává něčím, co bychom mohli nazvat jako duševní vlastnictví. Ostatní ji zkrátka nesmí používat a zneužívat, protože se daným momentem stává vaší identitou.

Jak lze ochrannou známku získat?

Ochranná známka se dá získat pouze registrací. Registrační proces nemusí být teoreticky pro zkušené managery a pracovníky problém, ale spolupráce s profesionály vám zaručí, že registrace ochranné známky bude opravdu správně a bezpečná. Registrace známky je spojená s jednorázovým poplatkem, který je na rozsahu známky rozdílný pro různé případy.

Zásadní otázka. Co vše lze registrovat?

Firemní identita může být pro každého něco naprosto odlišného. A přesně tak nad tím přemýšlí také zákony a vyhlášky, které jsou s registračními známkami propojeny. Nejčastější ochranné známky jsou především loga, firemní slogany, nebo části různých textových interpretací log.

To vše je opravdu možné pomocí ochranné známky zabezpečit. Ale i tady najdete svoje mantinely. Tím nejzásadnějším je to, že podobně jako u patentů, zde musí být jistá unikátnost. Nejde si zkrátka vytvořit ochrannou známku na písmeno „A“ nebo běžné slovo. Jakékoliv projevy individuality, které ale umožní vaši identifikaci, jsou už potom důvodem k bezproblémové registraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *