Na pronájem bytu v Kladně se důkladně připravte. V nabídkách realitních portálů jich najdete více než 100!

Hledáte pronájem bytu v Kladně a nemáte jasno v tom, jak velký by měl zhruba být, ani ve které části města by se měl ideálně nacházet? Možná vás potěší fakt, že v nabídkách nejrůznějších portálů s realitami v současnosti naleznete více než stovku volných kladenských bytů. Budete mít tedy z čeho vybírat. Zabere vám to nejspíš dost času, než si z mnoha možností zvolíte takovou, která bude co nejlépe odpovídat vašim představám, ale určitě dříve či později uspějete. Víte, na co se v souvislosti s takovým pronájmem připravit? Máte představu, jak by měla vypadat nájemní smlouva, aby byla platná a aby vás nestavěla do příliš nevýhodné pozice? A tušíte, jakým způsobem se později bránit případné výpovědi, pokud jste přesvědčeni, že jste se nedopustili ničeho, co by bylo v rozporu s uzavřenou smlouvou?

Obsah

O pronájmy bytů je čím dál větší zájem

Poptávka po pronájmech se v roce 2020 zvýšila více než o čtvrtinu. Za zvýšeným zájmem stojí především čím dál horší dostupnost vlastnického bydlení. Staví se málo a ceny nemovitostí zkrátka neustále rostou. Když nemáte dostatek vlastních prostředků a nedosáhnete ani na hypotéku, nezbývá vám, než se poohlédnout po nájemním bytě. A takových lidí je v České republice čím dál víc. Odhady dalšího cenového růstu jsou sice pro letošek poměrně mírné, jenže bydlení je u nás ve většině lokalit už tak drahé, že to nelze považovat za příliš dobrou zprávu. Radost z takového vývoje mohou mít pochopitelně pouze ti, kterým se už podařilo nějakou nemovitost v minulých letech zakoupit. Ostatní mají jednoduše smůlu a pravděpodobně, stejně jako vy, rozšíří řady lidí, kteří skončí v pronájmu. Pokud jde o Kladno, zde si je alespoň z čeho vybrat. Existuje však řada měst, kde nájemních bytů dostatek není. Bohužel.

Výběr z nabídky nájemních bytů – Kladno (leden 2021)

DISPOZICEVÝMĚRASPECIFIKACELOKALITANÁJEM
1+kk27 m2 + 7 m2 lodžiepanel po rekonstr.Kročehlavy8 200 Kč
2+kk48 m2cihla po rekonstr.centrum10 000 Kč
2+180 m2podkrovní, úspornýcentrum12 500 Kč
3+kk58 m2nízkoenergetickýKročehlavy13 900 Kč
3+182 m2 + 3x lodžiepo rekonstrukciul. Čs. armády16 000 Kč

Výjimkou byla v roce 2020 Praha

Činže vloni rostly snad s výjimkou Jihlavy, Hradce Králové nebo Zlína, kde došlo k jejich mírnému poklesu, téměř po celé republice. Zcela unikátní situaci však zažilo naše hlavní město. Vlivem pandemie COVID-19 došlo k masivnímu propadu turistického ruchu. Do Prahy zavítal v porovnání s minulými roky jen zlomek návštěvníků. Jelikož zde na tisíce nemovitostí sloužilo ke krátkodobému ubytování turistů, kteří nyní nedorazili, nezbylo majitelům většinou nic jiného, než je poskytnout k dlouhodobějšímu užívání. Na realitním trhu se tak náhle objevilo takové množství nových nájemních bytů, že to do určité míry ovlivnilo výši nájemného po celé metropoli. To poprvé po mnoha letech meziročně kleslo. Sice jen o 6 %, ale přesto jde o „mimořádnou událost“. Například v Plzni, Karlových Varech nebo právě v Kladně se hladina nájemného takřka nepohnula.

Jak by měla vypadat nájemní smlouva?

Až si z nabídky, která je v Kladně velmi slušná, vyberete, přijde na řadu podpis nájemní smlouvy. Určitě se vám vyplatí, pokud se trochu připravíte. Sestavili jsme pro vás seznam nejdůležitějších položek, které by v tomto dokumentu určitě chybět neměly.

  1. Jméno a rodné číslo (vaše a majitele).
  2. Přesná adresa včetně čísla bytu.
  3. Popis bytu a příslušenství.
  4. Výše činže, způsob a datum platby.
  5. Výše plateb za služby a způsob placení energií.
  6. Doba trvání pronájmu a výpovědní lhůta.
  7. Výše kauce.
  8. Údaje o případných spolubydlících.
  9. Sankce při neplacení činže a s tím související postup výpovědi.

Nezapomeňte na předávací protokol!

Nájemní smlouva není jedinou listinou, kterou byste při převzetí bytu měli dostat k podpisu. Ve vlastním zájmu vyžadujte rovněž sepsání tzv. předávacího protokolu. Většina vlastníků nemovitostí to považuje za samozřejmé, ale může se stát, že narazíte na někoho, kdo se tím nebude chtít zabývat. Přesto na vyhotovení tohoto dokumentu trvejte. Může vás do budoucna ochránit před zbytečnými výdaji. Jeho součástí jsou mimo jiné stavy vodoměru, plynoměru a elektroměru a také stav bytu a jeho vybavení k datu předání.

Aby vás nedoběhli!

Když uzavíráte nájemní smlouvu, obvykle platíte provizi realitnímu makléři. Nejde o malé peníze, takže se vyplatí být ve střehu. Občas totiž dochází k situacím, kdy je vlastník dohodnut s makléřem a kdy oběma nejde o nic jiného, než o získání této provize. Velmi brzy se pak pod nějakou záminkou pokusí nájemní vztah ukončit a dát vám výpověď, aby mohli nemovitost nabídnout dalšímu důvěřivci a zase inkasovat zajímavou provizi. Nějaký smyšlený důvod výpovědi se vždycky najde. Podle občanského zákoníku se sice můžete bránit soudní cestou, ale je to zdlouhavé. Navíc, kdo by chtěl za takové situace v bytě dále setrvat, když se majitel nechová férově? Jedinou obranou proti vzniku podobné situace může být to, že se předem pokusíte opatřit si o realitní kanceláři co nejvíce informací. Nemá-li solidní reference, pryč od toho!

Jaký byt hledáte? Stačí vám garsonka nebo potřebujete něco většího?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *