4 praktické tipy pro ochranu dat

Stejně jako chráníme své domovy před nezvanými návštěvníky, měli bychom zabezpečit také svá data. Protože bez ohledu na to, zda jde o informace osobní nebo obchodí povahy, může jejich ztráta zapříčinit značné finanční či jiné škody. Pokud jste si s informační bezpečností nikdy dříve nijak zvlášť nelámali hlavu, inspirujte se následujícími tipy. Budou se vám hodit doma i v podnikání.

Obsah

1. Pravidelné zálohování pevného disku

Pevný disk nemá neomezenou životnost – naopak se může stát, že vypoví službu po několika měsících provozu. Anebo se vám stane nehoda, při níž se hardware vážně poškodí. A našly by se i jiné důvody (například softwarové poškození dat pádem OS), které vedou k znefunkčnění paměťového média. Právě proto je důležité pravidelné zálohování, ideálně na dva další nezávislé disky.

2. Šifrování

Vysoce citlivá data, jejichž odcizení by pro vás znamenalo vekou finanční ztrátu, je vhodné uchovávat v zašifrovaném stavu. Šifrování je proces, v rámci kterého se elektronická data kryptografií převádí na šifrovaná. Do původního stavu (tzn., aby byla čitelná) je může pouze majitel dešifrovací klíče.

3. Identity management systém

K datům by měli mít přístup pouze kompetentní osoby, což může být ve větší firmě problém. Do správy identit může vnést pořádek identity management system – software, který integruje jednotlivé aplikace a umožňuje efektivní řízení procesů (zakládání nových identit, přidělování přístupů…) z jediného místa. O tom, co je identity management, si můžete přečíst více na blog.bcvsolutions.eu.

4. Školení zaměstnanců o kyberútocích

Data je samozřejmě zapotřebí chránit také před „útoky zvenčí“, respektive z kyberprostoru. Ať už je hrozbou ransomware nebo jiný škodlivý software, dodržováním určitých základních pravidel lze hrozby minimalizovat. A protože zdaleka ne všichni uživatelé tuší, jak se na firemním počítači chovat, je vhodné uspořádat školení pod taktovkou odborníka na bezpečnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *