Jak na tisk plakátů – co byste měli vědět, než oslovíte copycentrum

Plakáty patří k efektivním způsobům, jak dát vědět o své firmě, o akcích nebo o produktech. Předtím, než se pustíte do úvah, jak by mohl váš plakát vypadat a kde všude ho využijete, měli byste se seznámit s tím, jak ho připravit a jak plakát tisknout.

Obsah

Příprava plakátu – důležitý je vzhled i technické specifikace

Aby se vám nestalo, že po vytištění plakát nebude úplně podle vašich představ, je potřeba si předem ujasnit několik zásadních věcí, bez kterých se tisk plakátů neobejde.

Náš tip: Navrhnout plakát si dnes může každý. Sám a zadarmo! Využít můžete například aplikaci Canva, jejíž základní verze je k dispozici zdarma a on-line.

Formát plakátu

Mezi nejčastější formáty plakátů patří formát A3 (297 x 420 mm) a A2 (420 x 594 mm) nebo se také používá formát SRA3 (320 x 450 mm) či SRA2 (450 x 640 mm). Pokud plánujete plakát vyvěsit na větší plochu, můžete se dostat i na formáty A1 (594 x 841 mm) nebo dokonce A0 (841 x 1189 mm).

Gramáž a povrchová úprava papíru

V případě, že vám stačí obyčejný plakát pro venkovní vylepení, můžete využít gramáž 100 až 130 g/m2. Pokud potřebujete odolnější plakát, sáhněte po gramáži 150 až 170 g/m2. Podle vašich preferencí si vyberte i typ povrchu. Matný povrch poskytne lepší čitelnost údajů, lesklý povrch působí exkluzivněji.

Rozlišení a barevný profil pro tisk

Aby byl plakát i po vytištění v požadované kvalitě, myslete na to, že tisková data musí být připravena v rozlišení 300 dpi (tedy 300 obrazových bodů na 1 palec) a měl by být použit barevný profil CMYK, který je určený pro tisk (profil RGB je určený pro obrazovky).

Large format printing machine in operation. Industry

Domácí tisk plakátů má limity

Dobře zvažte, jakou kvalitu a formát plakátu potřebujete. Domácí tiskárna (nebo ta, kterou máte v kanceláři) sice dokáže plakát vytisknout, ale bývá omezena formátem na velikost tisku A4. Formát A3 vytisknete na kvalitnějších (a leckdy dražších) tiskárnách.

Cestou k rozměrnějšímu tisku je i vytištění plakátu na více jednotlivých papírů a následné spojení těchto částí. Samozřejmě tím vzniknou nevzhledné překlady nebo mezery, pokud se vám spojení nepovede. Pro velkoformátový tisk A2, A1 nebo A0 je vhodnější oslovit profesionální copycentrum.

Profesionální tisk plakátů

Komplexní tisk, kopírování a skenování poskytuje společnost Tomados, která vám pro tisk plakátů nabídne jak kvalitní klasický, tak i velkoformátový tisk a další služby, jako je množstevní sleva, zaslání tisku na dobírku, dodání expresní kurýrní službou, řezání, laminaci i tisk na vyšší gramáže papíru.

Tisk plakátů u specialistů je rychlý a kvalitní. Můžete si určit formát, jaký potřebujete a nejste omezeni limity domácí tiskárny. V případě, že potřebujete větší množství kopií, máte možnost využít levný tisk plakátů, protože copycentrum vám může nabídnout množstevní slevu. S kvalitně a dobře vytištěným plakátem udělá vaše pozvánka na akci, kampaň, představení firmy, služby nebo výrobku lepší dojem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *