Jaké jsou možnosti současného tisku a co nás ještě čeká?

Tisk by nám v budoucnu mohl výrazně zjednodušit život. Pojďme se tedy podívat, jak bude vypadat za několik let a co dokáže už dnes.

Když se podíváme na moderní technologie, je velmi těžko představitelné, že se brzy dočkáme něčeho výrazně lepšího. Zvlášť když jsme se nedávno dočkali představení laserové tiskárny, která dokáže tisknout bez toneru. I přesto jsou na poli tisku stále velké rezervy. A my se na ně v tomto článku zaměříme.

Velkoformátový tisk

Velkoformátový tisk dělá přesně to, co byste od něj očekávali – tiskne na doslova neomezené formáty. Velkoformátový tisk dokáže tisknout ve vysoké rychlosti nejen velké množství knih či reklamních letáků, ale také velké billboardy. A to za poměrně přijatelnou cenu.

I tady jsou ale stále velké rezervy. Zapracovat by se určitě dalo na úspoře tiskového materiálu (tonerů) a elektrické spotřebě. Bude to něco, co budou adresovat majitelé firem na velkoformátový tisk Praha? Zřejmě to není na pořadu dne, ale po tiskárně, která ušetří peníze a bude stát přijatelnou cenu, by rozhodně sáhl každý podnikatel.

3D tisk

Když se mluví o budoucnosti tisku, většinu lidí zřejmě napadne 3D tisk. Ten je teprve v plenkách, ale už dnes dokáže neuvěřitelné věci. Dá se díky nim vytvořit poměrně přesné výrobky v podobě figurek, hraček, ale i užitečných předmětů. Není tedy divu, že se 3D tisk stal běžnou součástí prototypové výroby, v lékařství a proniká i do gastronomie. Brzy se určitě dočkáme i restaurace, kde nebude připravovat jídlo kuchař, ale 3D tiskárna.

Kromě výše zmiňovaných odvětví se ale tiskárny začínají používat i ve stavebnictví. V Číně je dokonce používají ke stavbě základů domů. Na Maledivách zase tisknout keramické korály a obnovují tak populaci korálových útesů. Možnosti 3D tisku jsou zkrátka neomezené. A jelikož se jedná o velice mladé odvětví, čekají nás určitě ještě velice zajímavé věci. A to nejen v domácích podmínkách, ale i v komerční sféře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *