Koupit firmu s historií může být výhoda

Pravděpodobně jste již slyšeli, že se dá pořídit tzv. ready made firma, tedy už připravená, založená společnost. Urychlí vám začátky podnikání, zbaví vás zdlouhavého běhání po úřadech a zjišťování, co všechno vlastně máte udělat, abyste mohli začít podnikat.

Pokud jste se o prodej ready-made firmy již někdy zajímali, jistě jste se dočetli, že byste si měli dávat pozor, zda náhodou nekupujete firmu i s negativní historií. Někteří prodejci prodávají čistě takové firmy, které byly pouze založeny a nikdo pod jejich jménem ještě nepodnikal. Jiní nabízejí firmy, pod nimiž již byla prováděna určitá činnost. Na to si dávejte velký pozor.

Proč se hodí firma s historií?

Koupit firmu s historií může být výhodné v mnoha případech. Když si o vás někdo začne něco zjišťovat, objeví, že jste na trhu už pár let. To na vás vrhne světlo stabilní společnosti, která má potenciál. Proč byste něco takového měli chtít? Například kvůli investicím. Mnozí investoři jsou ochotnější investovat do pár let zavedených firem než do startupů s nejistou budoucností. Banky zase často nechtějí půjčovat novým firmám, mnohdy mají jako podmínku pro získání úvěru minimálně rok na trhu.

Není historie jako historie

Musíte si ovšem dávat pozor, co všechno má firma na prodej za sebou. Nepoctiví prodejci vám klidně mohou nabídnout takovou, která na sebe má vázané dluhy, případně s ní měli zákazníci špatné zkušenosti, takže má špatnou pověst. Nic takového si nekupujte. Chtějte firmu, která byla založena před několika lety, nicméně nemá žádné závazky a nikdy předtím nevykazovala žádnou činnost. Jedině tak máte jistotu začátku s čistým štítem.

Koupit firmu je rozhodně mnohem rychlejší než zakládat novou. Stačí jen pár administrativních kroků, jako jsou změna názvu či sídla, a s těmi vám ve většině případů pomohou sami prodejci. Prodej ready-made firmy nabízí například společnost Jake & James. U ní se nemusíte bát, co kupujete. Všechny jejich firmy jsou bez závazků a nikdy dříve nevykazovaly žádnou činnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *