Politý notebook: Co si počít, když do strojovny zateče tekutina?

K nejčastějším závadám notebooků patří poruchy související s vodou či jinou tekutinou, která důsledkem nehody pronikne do útrob nebohého stroje. Jak si v takové situaci počít? Technici ze servisního centra ABAX – servis HP Liberec, nám podrobně vylíčili optimální postup. Dodržíte-li následující pravidla, notebooku rapidně zvýšíte šanci na přežití.

1. Notebook okamžitě vypněte a odstřihněte od zdroje energie!

Do notebooku natekla voda, čaj, kafe, pivo nebo jiná tekutina… Co teď? Přestaňte panikařit (tím totiž nic nespravíte) a začněte jednat. Počítač okamžitě vypněte a odpojte ze sítě. Nezapomeňte vyjmout akumulátor!

U počítače pod napětím hrozí, že komponenty kvůli přítomnosti vody zkratují. Budete-li mít štěstí, odnese to pouze zdroj, v horším případě celá základní deska a další drahé komponenty. Pokud kapalina nezpůsobí zkrat, hrozí, že elektřina urychlí oxidaci tištěných spojů a konektorů.

roler.cz_abax_cz_01

Servis Acer Liberec nezapomněl ani na majitele notebooků, u kterých nelze vypnout akumulátor. Těm nezbývá, než laptop vypnout a otočit tak, aby se kapalina dostala ven. Dejte si však pozor na to, aby se nedostala do displeje a nezpůsobila ještě větší škody.

Oddechnout si mohou majitelé notebooků vybavených ochranným obvodem. Ten při nežádoucím vniku kapaliny odpojí základovou desku od zdroje a zamezí tak jejímu zničení.

2. Notebook se snažte vysušit a poté rychle do servisu

Notebook nečistěte a nerozebírejte. Jakmile voda odteče (menší množství můžete z klávesnice odsát savou utěrkou), nesnažte se o opravu svépomocí a okamžitě s počítačem upalujte do servisu. A pozor, raději notebook nevysoušejte fénem, raději použijte ventilátor, který generuje chladnější vzduch.

roler.cz_abax_cz_02

Servis Asus Liberec podotýká, že čas vždy hraje v neprospěch zákazníka. Pokud se notebook dostane do rukou techniků okamžitě, šance na záchranu roste. Přesto se servis nemusí vždy vyplatit – rentabilní jsou většinou pouze menší opravy, kdy voda nepoškodila většinu komponentů. Na druhou stranu odborníci poznají po diagnostice, zda je notebook takzvaně „na odpis“ a alespoň zachrání vaše cenná data…

Mohlo by vás zajímat: Elektronika to v zimě nemá snadné. Jak ji uchránit před mrazem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *