CAD programy: Jak si vybrat ten správný?

Metadescription: Potřebujete program na technické kreslení a nevíte, který si vybrat? Zkuste si odpovědět na pár otázek a možná v tom budete mít jasněji.

V dnešní době rýsují pravítkem a tužkou snad už jen studenti kvůli získání dostatečné zručnosti a orientaci v technickém kreslení. Ve všech profesích, které používají technické kreslení se vyžaduje rychlost, preciznost a přesnost ve výkresech, a tak se upřednostňuje práce v různých druzích cad programů. Navíc je tu potřeba digitálního uchování dokumentů, které jsou v případě potřeby kdykoliv k dispozici.

Vybíráme CAD program

Potřebujete program na kreslení a nevíte, který si vybrat? Zkuste si odpovědět na těchto pár otázek a možná v tom budete mít jasněji:

Jak často budete program používat?

Pokud něco používáte dennodenně, chcete hladký a rychlý chod bez zádrhelů. je to jako s autem. Ten, kdo jezdí často po dálnici, si určitě nevystačí s malým městským autíčkem. Hledejte tedy cad programy, které mají možnost profi rozhraní a nástaveb.

Jaké funkce očakávate?

Podívejme se na příklad na funkci prostorového modelování. Jsou programy, které se více specializují na 2D kreslení, jiné nabízí navíc možnost detailního 3D modelování.

A nyní si představte, že jste průmyslový konstruktér, který kreslí výrobní výkresy primárně v 2D. Na co byste poté platili za drahý program s 3D? I přesto, že je program na kreslení s jeho funkcemi jakkoliv lákavý, vždy je potřeba zohlednit, co od něj potřebujete a co ne.

Potřebujete kompatibilitu?

Možná patříte mezi lidi, kteří z jakéhokoliv důvodu hledají Autocad alternativu, ale obávají se možných komplikací při spolupráci s kolegy, kteří u Autocadu zůstávají. V tom případě hledejte programy s vysokou mírou DWG kompatibility, která je schopna konkurovat  TrustedDWG výkresům v Autocad a zároveň umožňuje přijmout, upravit nebo jinak zpracovat výkres poslaný z Autocad do vašeho počítače s alternativním cad programem.

Jakou cenu jste ochotni zaplatit?

Pokud pracujete ve velkém korporátu, zřejmě vás tato otázka nebude velmi zajímat. Ale to by jste pravděpodobně ani žádný nový cad program nehledali. Pravdou je, že “tradiční” Autocad od Autodesk je drahý. Nedá se koupit trvalá licence a jediný způsob, jak ho získat je platit pravidelné nájemné. To si mohou dovolit firmy ve vysoce rozvinutých průmyslových odvětvích. Pokud tedy hledáte kvalitní program za rozumnou cenu, sáhněte po programech na kreslení, u kterých si můžete koupit licenci jendou a na stálo.

Jaký máte počítač?

Téměř všechny programy na kreslení fungují s operačním systémem Windows, ale může se stát, že program nespustíte na Mac.

Jak zjistíte, že jste si vybrali vhodný cad program? Práce s ním je pro vás přínosem ve vaši profesi. Pokud máte pocit, že vás váš program na technické kreslení brzdí v práci a způsobuje zbytečné komplikace, zřejmě nebude ten pravý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *