Je pohlcování zvuku tím nejlepším řešením?

Kvalitní akustika je naprosto nezbytná. Jestliže chcete zjistit, co se za ní všechno skrývá, přečtěte si tento článek. V něm vám tento problém vysvětlíme. Akustika sálů a akustika místnost je výrazně odlišná. Řeší se tak nejen volba vhodného materiálu, ale také funkce, ke které bude daná místnost nebo sál sloužit. V následujících řádcích vám proto přinášíme stručné shrnutí toho, jaký materiál byste měli použít právě ve vašem případě.

Pohlcení zvuku

Pojďme si to říct narovinu. Jsou vlastně jen dva způsoby, kterými se v dnešní době řeší prostorová akustika. A to buďto naprostým pohlcením zvuku, nebo jeho odrážením do okolního prostoru. Druhá možnost sice může znít jako jedna z těch horších, opak je ale pravdou. Vysvětlíme vám to na akustické pěně, se kterou se v běžném životě příliš nesetkáte.

Akustická pěna totiž slouží k pohlcování zvuku. Zvukové vlny jsou pohlceny uvnitř pěny a přeměněny na tepelnou energii. Eliminací zvuku tak vzniká v místnosti naprosté ticho, které je vhodné například k provozu nahrávacího studia nebo vlastního rádia. V dnešní době akustickou pěnu používá i celá řadu tvůrců na platformách typu YouTube. V běžném životě se ale příliš nehodí.

Optimální šíření

Akustika sálů a klasických místností se totiž řeší diametrálně odlišným způsobem. Především v divadlech nebo tělocvičnách se využívají hladké a pevné materiály, případně nerovné plochy. Ty totiž napomáhají k rovnoměrné distribuci zvuku po celém sále. Jestliže je potřeba zacílit zvuk do více směrů, pak je naprosto dokonalým řešením nerovná plocha. Ta totiž zvuk roztříští. Rovné plochy naopak zvuk distribuuí stejným směrem.

Prostorová akustika je ovšem velice složitý obor. Kdybychom vám tu tedy měli vysvětlit všechny potřebné náležitosti, článek by se opravdu protáhl. Proto vám nabízíme jiné řešení. Jestliže potřebujete napravit akustiku ve vašem sále nebo místnosti, kontaktujte společnost AVTG. Zkušení profesionálové se vašemu problému podívají na zoubek a vyřeší jej k vaší spokojenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *