Nezatracujme plasty jako takové! Ne všechny jsou pro životní prostředí škodlivé!

Bez obalových materiálů se obejdeme velmi těžko, byť se o to snažíme. Mnohdy ale nemusíme. Na trhu totiž existují plastové materiály, jež pro životní prostředí představují minimální zátěž.

Hlavní funkcí obalových materiálů je ochrana zboží, především potravin. Zabalené potraviny jsou nejenom v souvislosti s probíhající koronavirovou krizí v mnoha ohledech „zabezpečené“, a tím ochráněné. Typickým příkladem je potravinová fólie sloužící k balení potravin, které jsou pak ochráněny před hmyzem i vysušováním. Celkově zkrátka prodlužuje trvanlivost potravin. Dobrou službu však odvádí i balicí fólie, s níž zabalíte celou škálu zboží včetně toho neforemného, ale také třeba upevníte několik předmětů dohromady.

Plastové obaly ano, či ne?

Pokud je tedy na stole otázka, zda plastové obaly ano, či ne, odpověď je jednoznačně ano. S dodatkem – některé. Tedy ty, které nepředstavují zátěž pro životní prostředí. Z těchto materiálů jmenujme především polyprophylen a polyethylen, tedy organické materiály, které jsou vůči životnímu prostředí v podstatě neutrální.

Pevné a lehké plastové obaly

Jedním z předních výrobců polyethylenových fólií, z nichž se následně vyrábějí třeba reklamní tašky, je například renomovaná společnost Van Gillern, která se již od roku 2007 zaměřuje na výrobu velmi odolných a zároveň lehkých a ne příliš silných plastových obalů, které nacházejí své využití v široké škále odvětví.

Výroba balicích materiálů a reklamních tašek

Takovéto plastové obaly se vyrábějí z PE (polyprophylenového) granulátu na speciálním vyfukovacím stroji. Ten opouští čirá fólie, která je následně navinována do rolí. Ta je pak například v případě reklamních tašek potištěna na flexotiskovém stroji a svařena na stroji svářecím. Při výrobě některých flexibilních obalů je nezbytná i jejich následná laminace, která nejenže zvyšuje pevnost obalu, ale také zabraňuje průchodu kyslíku, vody i plynu k zabalenému zboží. To je tak maximálně ochráněno a zákazník, který si jej koupí, s ním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *