3 pravidla správné péče o váš notebook!

Každá věc a zvláště potom elektronika potřebuje kvalitní péči, která je základním předpokladem dlouhodobé výdrže. Pokud není o elektroniku dobře postaráno, nemůžete čekat, že vám vydrží bez problémů fungovat řadu let. Počítače i notebooky nejsou výjimkou. Pokud po nich chcete dobrý výkon, musíte se starat. Stačí, když budete dodržovat tři jednoduchá pravidla…

 

1. Hardware musí být čistý!

Pokud chcete, aby váš notebook byl v optimální kondici, musíte mu věnovat svůj čas. Základem je, odstraňovat ze všech jeho částí prach. Právě jemné částečky prachu totiž působí jako vodič, takže nadměrná vrstva prachu na součástkách hardwaru může způsobit i zkrat na citlivých obvodech. Tím může dojít k jeho úplnému zničení. V těchto případech často nepomůže ani špičkový servis počítačů. Odstranění prachu není nic složitého. Stačí odmontovat kryt, vzít do ruky jemný štětec a pomalými pohyby prach odstranit ze všech míst, kam pohodlně dosáhnete. Toto čištění provádějte minimálně jednou za měsíc. Nikdy nepoužívejte vodu nebo chemická čistidla a už vůbec ne vysavač. Ten by mohl jemné hardwarové součástky poškodit trvale. Nezapomínejte vyčistit i klávesnici.

 

d

2. Pevný disk musí být stabilní

Na výkon počítače má samozřejmě vliv mnoho faktorů. Nejpodstatnější je ale volné místo na pevném disku a také všechny programy, které v počítači máte. Některé programy mohou počítač i notebook výrazně zpomalovat. Takže si dobře rozmyslete, které programy opravdu využíváte. Ostatní vymažte nebo přesuňte na externí disk či na online úložiště. Pamatujte také na to, že minimálně jednou za 6 měsíců byste měli provést defragmentaci disku. Jedná se o proces, při kterém je uspořádáváno volné místo na pevném disku. Některé soubory totiž mohou být uloženy i na více místech najednou, takže jejich načítání trvá poměrně dlouhou. Nástroj defragmentace disku je součástí operačních systémů. Využít můžete ale i jiné speciální programy, které jsou ke stažení zdarma – seznam těch nejlepších najdete zde. Čas od času je také nutné vyčistit počítač od registrů, což jsou záznamy o všech nainstalovaných i odinstalovaných programech. Z počítače je odstraní speciální programy jako je například CCleaner.

 

3. Místo neberete na lehkou váhu

Možná si to neuvědomujte, ale na výkon počítače má vliv i místo, kde je umístěn. Ideální místem je místnost s minimální vlhkostí a s lehkou cirkulací vzduchu. Notebooky by také neměly být vystavován přímému Slunci. V místnosti by se také nemělo prášit a nemělo by zde docházet ani k velkým teplotním výkyvům.

 

Pokud budete tato pravidla dodržovat, výkonu a výdrži počítače to jistě prospěje. Jestliže se ale objeví potíže, navštivte servis. Ten vybírejte nejlépe podle značky vašeho notebooku (např. acer servis, servis HP a apod.), budete tak míst větší jistotu, že oprava bude skutečně kvalifikovaná. O tom, jak poznat kvalitní servis, jsme psali již ve starším článku.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *