Pozor na nový trik vývojářů! Může vás připravit o spoustu času

V posledních letech se především u aplikací zdarma rozmohl trend, který řadě uživatelů zbytečně znepříjemňuje život. Jak se mu vyhnout?

Na internetu se povaluje spousta kvalitních programů zcela zdarma. Tento software můžete využít nejen pro osobní potřeby, ale také ve vaší firmě. Než si ale některý program stáhnete, buďte opatrní. V posledních letech se totiž rozmohl nepříjemný trend, který vám může způsobit spoustu problémů.

Fenomén zvaný bundleware

Počítačové viry jsou staré jako počítače samy. Ne každý má totiž čisté úmysly. Vidina získaných peněz nebo kontroly je pro některé naprosto neodolatelná, což v historii vyústilo k vývoji celé řady nebezpečných virů. V posledních letech se ale rozmohl nový trend. Ten sice není v základu vůbec nebezpečný, ale otravný už rozhodně je.

Jedná se o bundleware. Bundleware by se dal popsat jako pokus dostat svůj software na míru mezi co největší množství zákazníků. Spousta společností tak ke své aplikaci přibaluje i další software. Pokud si například stáhnete antivirus zdarma, při troše nepozornosti si do počítače nainstalujete například správce vašich hesel nebo VPN.

Nepozornost při instalaci

Vývojaři přitom spoléhají na vaši nepozornost. Pokud si stáhnete některou aplikaci, dávejte tedy velký pozor už při její instalaci. Během ní se váš totiž instalátor zpravidla zeptá, jestli si přejete do počítače nainstalovat i další aplikace. Obrazovka přitom vypadá úplně stejně jako u většiny klasických instalátorů, které po vás požadují odsouhlasení obchodních podmínek.

Většina lidí už v dnešní době instalaci tolik pečlivosti nevěnuje. Drtivá většina instalátorů je totiž téměř identická. Stačí se tedy proklikat skrze stejná tlačítka a odsouhlasit obchodní podmínky. Vývojářům tedy stačí vytvořit bonusovou obrazovku, kterou zkrátka přehlédnete a jednoduše odsouhlasíte. Až tedy budete příště instalovat nějaký software, dávejte si na tento problém pozor. V opačném případě si do počítače nainstalujete více aplikací, než jste měli původně v plánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *