Proč je lepší fotit na film než na digitál

Spousta z nás v dnešní době vlastní digitální fotoaparát nebo mobilní telefon s kvalitním fotoaparátem. Paměťová karta nám umožňuje vyfotit tisíce fotek naráz a výsledek svého uměleckého snažení vidíme okamžitě na displeji. Ale přece jen existují důvody, proč je lepší fotit na film.


Pokud budete mít někdo štěstí a vyhrabete doma zaprášený foťák na film, doporučuji naučit se s ním fotit. Otevře vám oči a focení začnete vnímat jinak než jako prosté cvakání spouště stylem “však ona se aspoň jedna fotka povede”.

Konec zdlouhavého mazání snímků

S digitálním fotoaparátem můžete na paměťovou kartu nafotit několik tisíc fotek, což se může zdát skvělé. Jenomže potom přichází ta nudná a úmorná část – jejich promazávání. Nepoužijete přece každou fotku, stejně všechny vypadají skoro stejně a zachycují tu samou věc, jen z 50 různých úhlů.

S analogem se tomu můžete vyhnout, jelikož vás omezuje pouze na 24, v lepším případě 36 snímků. Tudíž si moc dobře rozmyslíte, co a jak chcete vyfotit, než spoušť zmáčknete, protože máte jen pár pokusů a pozdější smazání už není možné. Když se naučíte rozmyslet si, zda-li to za vyfocení stojí, počet fotek na digitálu zredukujete na polovinu.

Naučíte se být trpěliví

Počkat si na správný záběr je také umění. Předvídat, kdy přijde ten krásný moment, který chcete zachytit, je skvělá schopnost. S focením na film si to skvěle natrénujete.

Radost z výsledku

Tento bod se také částečně váže k trpělivosti. Když dofotíte film, musíte ho nechat vyvolat a to trvá zhruba týden. Takže se celých 7 dní můžete těšit na výsledek. A ta radost, když své výtvory konečně uvidíte, je nepopsatelně krásná a vzrušující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *