Seznamte se s dluhopisy, jednou z nejbezpečnějších investic

Ani nepříliš příznivá ekonomická situace neodrazuje řadu lidí od investic. A možná je i důvodem, proč lidé chtějí své peníze ochránit před neustále rostoucí inflací. Pokud patříte k těm, kteří by rádi začali investovat a nevíte, jaký způsob investic zvolit, abyste měli své peníze v bezpečí, doporučujeme vám vybrat dluhopisy. Oproti akciím nejsou tak rizikové a dokáží přinést poměrně vysoký výnos i za krátkou dobu.

Dluhopisy – cenné papíry s pravidelným výnosem

Pokud bychom si měli stručně objasnit, co jsou dluhopisy, pak vězte, že se jedná o cenné papíry, které si investor zakoupí od emitenta, a dostává za ně pravidelný výnos. Ještě obecněji řečeno lze tento proces investice shrnout tak, že investor zapůjčí emitentovi, tedy většinou nějakému majiteli firmy, peníze, které jsou zajištěny tímto cenným papírem, a za tuto „půjčku“ obdrží investor zpět v předem stanoveném čase nejen svou původní investovanou částku, ale i finanční výnos, takzvaný kupón. To, jak vysoký tento výnos bude a kdy jej investor dostane zpět, závisí na zvoleném emitentovi. Existují společnosti, které nabízejí poměrně nízké úroky a i dlouhé doby splatnosti, najdete však řadu těch, které vám vrátí peníze zhodnocené o vysoký úrok za krátkou dobu, jako je tomu například u dluhopisů firmy Uniprospe.eu. Ta má své dluhopisy splatné již ke konci letošního roku a svým investorům nabízí výnos 9,5 %.

Investovat do státu, nebo do soukromých firem?

Jakmile se začnete o svět investic, respektive o investování do dluhopisů zajímat, zjistíte, že můžete investovat jak do státních, tak do firemních dluhopisů. Rozdíly mezi nimi jsou výrazné, a to nejen z hlediska jištění, ale zejména výnosu a doby splatnosti. Státní dluhopisy jsou bezpečnější, protože jsou jištěné státem, na druhou stranu však mají podstatně nižší výnos. Korporátní neboli firemní dluhopisy jsou zárukou vyššího výnosu, ale zase jsou rizikovější. Před investicí do korporátních dluhopisů je proto třeba důkladně prověřit emitenta a zajímat se o jeho postavení na trhu – prověřit si, kdo za danou firmou stojí, jakou má minulost, ale i jistotu budoucího fungování. Mělo by se jednat o firmu, které má před sebou vidinu dobré budoucnosti a není ve finančních problémech. Právě výše zmíněná firma Uniprospe může být vhodným subjektem, protože se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, a navíc se jedná o společnost se stabilním zázemím a prospektem schváleným ČNB.

Právě prospekt schválený ČNB by měl být jedním z rozhodujících faktorů, podle kterých se budete rozhodovat, kam své peníze investujete. Ať už se rozhodnete pro investici s Uniprospe.eu, nebo jakoukoliv jinou společností, vždy si důkladně prověřte veškeré informace o dané společnosti a investujte s rozumem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *