Začínáme s cyklistikou. Co je třeba pořídit před prvním tréninkem

Léto je ideálním ročním obdobím pro sportovní aktivity. V Čechách letním sportům vévodí jízda na kole. Není se čemu divit, po celé republice nalezneme velké množství cyklostezek. V létě na kole netráví čas jen zarytí sportovci, kteří trénují na závody, ale také rodiny s dětmi a výletníci. Protože se jedná o sport, který je šetrný k našim kloubům, zvládne ho opravdu každý. Přesto je však důležité uvědomit si, že každý sport nese určitá rizika zranění a jinak tomu není ani v hobby cyklistice. Proto je nezbytné pořídit si potřebné vybavení než vyrazíme na stezku.

Horské nebo silniční?

Výběr kola se odvíjí od terénu, který budeme brázdit. Pokud nás lákají silnice nebo asfaltové cyklostezky, sáhneme po kole silničním, které je díky své lehkosti a štíhlosti rychlejší. Když raději vyrazíme do terénu, lesů, či luk, je pro nás vhodné kolo horské. Pokud chceme brázdit hřebeny hor a lesní cesty plné kořenů, rozhodně se vyplatí pořídit si celoodpružené kolo. Díky pružinám snadno zdoláme nečekané překážky, jakými jsou kameny, či nerovný terén, a neuškodíme ani sobě, ani našemu novému bicyklu. Pokud si však stále nejsme volbou terénu jistí, není nic jednoduššího než si kolo zapůjčit ve specializovaném podniku a vyzkoušet si ho na výletě.

Výbava každého cyklisty

Zakoupením kola však tato cesta nekončí, také přilba a cyklistické oblečení jsou velice důležitou výbavou. Dres na kolo má svůj význam, ačkoliv by si někteří mohli myslet, že jde pouze o estetickou záležitost. Toto oblečení je ušito z funkčních materiálů, které dobře odvádí pot, což je při jakémkoliv sportovním výkonu třeba. Co si budeme povídat, každé začátky jsou těžké a po prvních několika kilometrech zjistíme, že jezdit v obyčejných legínách či šortkách není úplně pohodlné. Je potřeba myslet na to, že na kole strávíme poměrně dlouhou dobu prakticky v jedné pozici. S bojem proti otlačeninám z dlouhého sezení nám pomohou speciální cyklistické kraťasy s vložkou. Stejně tak i z řídítek po dlouhé jízdě mohou vznikat bolavé mozoly. Abychom se jim vyhnuli, použijeme rukavice na kolo, které ochrání naše dlaně. Chceme-li jezdit na cyklovýlety, určitě se bude hodit cyklistická brašna nebo případně batoh na kolo, kam schováme doklady, telefon či láhev na pití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *